Erről külön blogot lehetne írni. :)
Adott 130-150 nm falfelület. Vakolni kellene belülről a házat. Valahol sártapasztás, valahol cementes vakolat, valahol pőrén a téglafal vagy vályogtégla van, és még az ablakok fölötti fa áthidalókról, szintkülönbségekről nem is beszéltünk. Nálunk a vakolás igazán szeszefuszi munka.
Ilyen állapotok uralkodnak:
Szóval nálunk egy kőművesnek dolgoznia kellene, de azt már nagyon nem akarnak. mennyivel egyszerűbb egy gipszkartont levakolni vékonyan...
Kezdjük ott, hogy jön egy kőműves meglátja a munkát, és közli, hogy nem vállalja, vagy csak fél év múlva alsó hangon. Vagy jön valaki, és szembesülsz vele, hogy olyan áron dolgoznak, hogy csak lesel. Kiderül, hogy a házon ez lenne a legnagyobb felújítási költség a tetőn kívül.
Nagy nehezen találtam egy városi kőműves céget, ők gép vakolással is dolgoznak. Közölték 4 hónap múlva tudnának jönni. kb.900.000 ft-ért csinálná meg. Anyagdíj 450.000 ft, 300.000 ft a gépi vakolás díja, a maradék az előkészítési munkálatok. Gipszvakolattal csinálnák, a szintkülönbségeket gipszkartonnal hoznák ki.
Találtam egy falusi kőművest, ő rabichálózni akarta az egész házat, amit csemperagasztóval rögzített volna, és úgy vakolta volna föl. Itt jött a költői kérdésem, ha körbe csemperagasztózza a házat, a vályog funkciója hogyan fog érvényesülni?! Nah ez itt lett felejtős. Ő amúgy 4500 ft/nm áron dolgozik + anyagköltség. Szinte ugyanott lettem volna mint a gépi vakolós brigáddal, csak a gépivel megcsinálják egy hétvége alatt, ő meg elpöcsölhet vele. Itt is jött a költői kérdésem felé, ha árban ugyanott vagyok mint egy gépi vakolással, ami ráadásul gyorsabb is, miért választanám őt?! Jah, és csak februárban tudná elvállalni.
Bónuszként a falusi kőműves napi díja (8 h) 25.000 ft. És itt borult el az agyam.
Matek:
Tegyük fel a kőművesünk elmegy egy hónapban 21 munkanap dolgozni 25.000 ft-os napi díjban az 525.000 ft, és úgy sejtem nemigazán adózik, vagy csak minimumot. Arról nem is beszélve, hogy hétvégén is dolgozik, szóval nem 21 munkanappal kell számolni. A kőművesünk óradíja: 3125 ft (mundjuk úgy, hogy szürkén)
A férjem két diplomás óradíja brutto 2380 ft. Az én egészségügyi órabérem brutto 1250 ft.
Szóval miről beszélünk? Ennyire nincs szakember Magyarországon. Mert aki tudott valamit az kinn van külföldön, vagy itthon túlárazva dolgozik. És vannak a zugivós kőművesek.
Azért elviccelődtem a férjemnek, hogy a GYED-ről majd inkább nem az egészségügybe kéne visszamennem, hanem mint kőműves vagy valamilyen építőipari szakmunkáskétn kéne pályát módosítanom. A felelősség is jóval kisebb, karácsonykor és éjjel sem kell dolgozni, és elég hozzá egy szakmunkás buizonyítvány, vagy még az sem kell, mert még egy kőművestől sem kérte senki az erkölcsi és a szakirányú bizonyítványát.